Petolliset jatkuu syyskuussa – tässä uudet kilpailijat

Viihdeuutiset
Toimittaja:

Suomalaiset tähdet ja vaikuttajat juonittelujen ja pelien keskelle laittava Petolliset jatkuu syyskuussa.

Nelonen on nyt paljastanut ohjelman tulevan kuudennen tuotantokauden kilpailijat.

Kilpailijoiden määrä voi yllättää

Petollisten uusi kausi on kuvattu edeltäjien tapaan Hämeenlinnan Vanajanlinnassa. Kilpailijat joutuivat hämmästymään heti uuden kauden aluksi, sillä pelissä on tällä kertaa mukana vain 19 kilpailijaa.

– Tyhjä tuoli pyöreän pöydän ääressä sekä tyhjä kehys aamiaishuoneen seinällä saavat salaliittoteoriat liikkeelle, ja niiden suojissa uudet petolliset aloittavat urakkansa kenenkään huomaamatta, tiedotteessa luvataan.

Uudella kaudella pelaamassa ovat näyttelijä Kai Vaine, artisti Joalin, laulaja Kurre Westerlund, yrittäjä Piritta Hagman, sisällöntuottaja Miska Haakana, yrittäjä Michele ”Minttu” Murphy-Kaulanen, koomikko Laura Haimila, tanssija Ansku Bergström, mediapersoona Arttu Mustonen, toimittaja Ina Mikkola, entinen jääkiekkoilija Sami Helenius, radio- ja podcast-juontaja Tytti Junna, laulaja-lauluntekijä Teemu Roivainen, mediapersoona Aleksi Rantamaa, toimittaja Renaz Ebrahimi, vaikuttaja ja aktivisti Elisa Malik, tubettaja Teemu Vuorela, podcast-juontaja Atte Salminen ja Tanssija Leevi Lehtolainen.

Linnanherrana ohjelmassa toimii edellisten kausien tapaan juontajana, näyttelijänä ja koomikkona tunnettu Christoffer Strandberg.

Katsojat pääsevät tutustumaan kilpailijoiden hotellihuoneisiin ja yöllisiin ajatuksiin.

Syksyllä Ruudussa nähdään myös Yölliset päiväkirjat -ohjelma, jossa katsojat pääsevät tutustumaan kilpailijoiden hotellihuoneisiin ja yöllisiin ajatuksiin.

Petolliset-ohjelmassa kilpailijat tavoittelevat joukkueittain rahapalkintoa erilaisissa tehtävissä. Osa ryhmästä on salaa petollisia, jotka yrittävät saada voittopotin kokonaan itselleen pudottamalla tavalliset kilpailijat eli uskolliset.

Uskolliset pyrkivät selvittämään petolliset ja pudottaa heidät pois. Pelin aikana kaikki kilpailijat kohtaavat tulevalla kaudella muun muassa arvoituksia, kummituksia, ruumiita sekä kiperiä valintoja.

Petolliset perustuu hollantilaiseen De Verranders -formaattiin. Ohjelmasta on tehty paikallisia versioita myös muun muassa Iso-Britanniassa, Ruotsissa ja Yhdysvalloissa.

Petolliset-ohjelman uusi kausi alkaa Nelosella ja Ruutussa lauantaina 5. syyskuuta.

Lähde: Nelonen

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.