Asuntolainoissa tapahtui iso käänne

Koti & Asuminen Toimittaja:

Suomen talous kääntyi kasvuun vuoden 2025 loppupuolella, ja nyt myös asuntolainojen kysyntä kasvaa viimein mukana.

Asuntolainojen määrä ja suuruus ovat perinteisesti olleet hyviä indikaattoreita kuluttajien luottamuksesta. Kuluttajien luottamus omaan talouteen on tutkimusten mukaan lähtenyt jo kasvuun, ja nyt Finanssiala ry. kertoo myös asuntolainojen kasvusta.

Asuntokauppa lähdössä kasvuun

Tuoreen pankkibarometrin mukaan suomalaisten kysyntä pankkilainoille kasvoi vuoden kolmannella neljänneksellä selvästi viime vuodesta. Alan järjestön barometrin mukaan kasvu oli suurempaa kuin pankinjohtajat olivat ennakkoon odottaneet.

Kysynnän kasvu näkyy varsinkin oman asunnon hankkimiseen ja remontointiin tarkoitettujen lainojen kasvussa. Kuluttajien lainakysynnän lisäksi myös yritysten rahoituskysyntä on kasvanut, ja pankkialalla kasvun odotetaan jatkuvan. Tämän odotetaan näkyvän myös muun muassa investointien ja yrityskauppojen määrän kasvuna.

Lainojen kysynnän odotettu käänne lupaa hyvää asuntomarkkinoille, jossa on eletty viime vuosina ahdingossa markkinoiden ollessa poikkeuksellisen vaisut. Samaan aikaan suomalaisten pankkitalletukset ovat kasvaneet suurimmiksi kuin koskaan aiemmin.

Suomalaisten luottamus omaan talouteen näkyy asuntolainojen lisäksi nyt myös kulutustavaroiden kysynnän kasvuna. Pankkibarometrissa näihin liittyvät odotukset ovat olleet pitkään negatiivisia, mutta nyt toivottu käänne on viimein tapahtunut.

Merkki kulutuskysynnän elpymisestä pitkän hiljaiselon jälkeen.

Finanssiala ry:n pääekonomisti Veli-Matti Mattila uskoo tuoreimpien tietojen olevan merkki kulutuskysynnän elpymisestä pitkän hiljaiselon jälkeen. Asuntomarkkinan elpymistä voi tosin vielä hidastaa Euroopan keskuspankin koronnostot, jotka nostavat lainarahan hintaa ja asuntolainoissa käytettäviä viitekorkoja.

Pankkibarometri on kysely, johon haastatellaan suurimpien pankkien ja konttorien johtajia sekä konttorien esihenkilöitä ja luottopäälliköitä. Barometri julkaistaan neljännesvuosittain.

Lähteet: Finanssiala

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin samasta aihealueesta Koti & Asuminen -osioistamme.