Surmanajoa autolla – laji ei sovi heikkohermoisille

Autot Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja

Surmanajoksi kutsutaan lajia, jossa moottoriajoneuvolla kiidetään pitkin kaltevaa seinämää tai pallon muotoista häkkiä. Englannin kielellä Wall of death -nimellä tunnetulla lajilla on sen vaarallisuudesta huolimatta pitkät perinteet stunttikuskien keskuudessa.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Street FX Motorsport & Graphics -sivuston jakamalla videolla nähdään vielä tavanomaista hurjempaa surmanajoa. Videon alussa joukko moottoripyöräilijöitä lähtee ajamaan pitkin seinämää, ja pian heidän joukkoonsa liittyy myös neljä henkilöautoa. Tämä stuntti vaatii jokaiselta kuskilta erittäin kylmiä hermoja, sillä pienikin virhe voisi johtaa onnettomuuteen.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Autot, Viihdeuutiset -osioistamme.

.