Teksasilainen Ira Keys vei lähipankkiinsa 226 kilogrammaa pennin kolikoina. Mies oli säästänyt kolikoita 1952-vuodesta lähtien. Keys kertoi KCBD-uutisten mukaan hänen isänsä aikoinaan neuvoneen, että rahaa kannattaa aina säästää.
Man deposits 226kg of pennies in bank http://t.co/QgEB3ew2oY pic.twitter.com/GgrWmw65MQ
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)- -
— Metro (@MetroUK) 20. tammikuuta 2015
Keysilla ei ollut nuorena ylimääräistä rahaa, jota olisi voinut laittaa säästöön, joten hän aloitti säästämisen pennin kolikoista. Hän säästi kolikoita yhteensä 65 vuotta, kunnes hän kävi viemässä kolikot Prosperty Bank -nimiseen pankkiin nyt ollessaan 81-vuotias.
Kolikoita oli 226 kilogrammaa ja ne tekivät yhteensä 816 dollaria. Keys on kertonut jatkavansa säästämistä, koska siitä on tullut hänelle tapa.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten kolikot tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.
.