Suomalaispelistä kansainvälinen hitti – My Summer Car myynyt yli 100 000 kappaletta

Amistech Gamesin My Summer Car on tietokonepeli, jollainen on voinut syntyä ainoastaan Suomessa. Pelaajan tehtävänä on kasata kesäauto, jolla hän voi huristella pitkin 1990-luvun suomalaista maaseutua.

------

Innovatiivinen simulaattoripeli on noussut hieman päälle kuukauden aikana maailmanlaajuiseksi hitiksi. 24. Lokakuuta varhaisjulkaistua peliä on ladattu Steam-palvelussa Mikrobitti-lehden mukaan yli 100 000 kertaa. Vaikka kyseessä on vielä keskeneräinen Early Access -versio, on pelin saama palaute ollut 92-prosenttisesti positiivista.

Auton tuunaamisen ja maanteitä pitkin ajelemisen ohella pelaajat voivat muun muassa juoda olutta, saunoa ja pelata pajatsoa huoltoasemilla. My Summer Car on ladattavissa PC-tietokoneille Steam-palveusta 14.99 euron hintaan.