Fazer sai kritiikkiä suklaamainoksesta – vastasi 10 tunnin videolla

Viihdeuutiset Toimittaja:

Suomalainen makeisyhtiö Fazer mainostaa parhaillaan uusia suklaamakujaan näkyvästi, mutta uutuudet eivät ole kaikkien mieleen. Ei saa laittaa suklaaseen -mainoskampanja sai äskettäin melko rajua palautetta.

– Ralli tekee minut ja läheiseni mielisairaiksi. En osta ikinä enää yhtäkään fazerin tuotetta ja lupaan jauhaa p****a teidän puljusta joka päivä jokaiselle tuttavalleni , jos a) tää mainos ei katoa tv:stä niinku NYT ja b) jos seuraava mainoksenne on yhtä p***a. Kiitos ja mukavaa kevättä, palautteessa todettiin.

Fazer vastasi julkaisemalla mainoksestaan YouTubessa peräti 10 tunnin version, jossa mainoskappale toistuu lukemattomia kertoja peräkkäin.

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.