Pankkiautomaatti yritettiin varastaa – autolla ovista sisään ja köysi kiinni

Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Yhdysvaltojen Texasissa sijaitsevan oikeustalon pankkiautomaati on joutunut toistuvasti epäonnisen varkausyrityksen kohteeksi. Rahan varastamisen sijaan tekijät onnistuivat ainoastaan aiheuttamaan aineellista vahinkoa.

Valvontakameran videolla nähdään kuinka kaksi miestä ajaa avolava-autolla Pasadenassa sijaitsevan oikeustalon ovista sisään. He kiinnittävät hinausköyden automaattiin ja yrittävät vetää sen ulos mukanaan. Yritys kuitenkin epäonnistuu.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Varkaat olivat yrittäneet toistaa tekoaan paria iltaa myöhemmin. Myös kyseisellä kerralla se oli epäonnistunut, eikä pankkiautomaatissa ollut tuolloin enää edes käteistä. Tekijöitä ei ole toistaiseksi saatu kiinni.

– Jostain syystä he luulevat kyseisen automaatin olevan helppo kohde, poliisipäällikkö David Williams kommentoi ABC13-uutissivuston mukaan.

 

https://www.facebook.com/PasadenaPoliceTx/videos/1740806242644227/

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.

PS: Lue lisää autoista Tyyliniekka.fi -verkkolehdestä.

.