Musiikkikappaleiden uusia versioita on tehty kautta maailman sivu, ja niiden taso vaihtelee paljon. Parhaimmillaan tällaiset niin sanotut cover-versiot ovat, kun tyylilaji tai soitin on jotain aivan uutta, kuten esimerkiksi taannoiset pulloilla soitetut versiot.
Nyt Oneviolin on noussut sosiaalisessa mediassa jättisuosioon poikkeuksellisen upealla versiollaan JVG-parivaljakon uudesta Frisbee-hitistä. Oneviolin on 25-vuotiaan suomalaisen viulisti Pekka Niemen projekti. Mies soittaa koko kappaleen käyttäen vain yhtä viulua ja useita ottoja. Tulos on syystäkin noussut sosiaalisen median viraalivideoksi.
https://www.facebook.com/watch/?v=445123289653655
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten JVG, OneViolin, viulu tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.