Varo hunajahuijaria – suosi paikallisen mehiläistarhurin tuotantoa

Kerroimme taannoin, kuinka ruokaväärennösten määrät ovat lisääntyneet. Kyse on järjestäytyneestä rikollisuudesta, jossa pyritään hakemaan mahdollisimman paljon taloudellista etua.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Yksi eniten väärennetyistä tuotteista on hunaja, jota on muokattu siirapeilla ja sokereilla. Maailmalla saatetaan kerätä mehiläispesistä keskeneräistä hunajaa ja valmistaa se loppuun ihmisen toimesta satoa keinotekoisesti kypsyttämällä. Tämä on turmiollista hunajan terveystekijöille.

Suomessa on noin sata ammattimaisesti hunajaa tuottavaa mehiläistarhaajaa. Mikäli haluaa varmistaa ostavansa aitoa hunajaa, kannattaa se hankkia paikalliselta tuottajalta. Lisätietoa hunajasta resepteineen löydät täältä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Lifestyle Ruoka.