Suomalainen lentoyhtiö Finnair on ilmoittanut, ettei se lennä jatkossa Valko-Venäjän yllä. Lentoreitit tulevat jatkossa kiertämään Valko-Venäjän ilmatilan EU-neuvoston tuoreiden suositusten sekä liikenne- ja viestivirasto Traficomin ohjeustuksen mukaisesti.
Ensimmäinen uuden päätöksen vuoksi uudelleenreititettävä lento on keskiviikkoaamun lento Helsingistä Turkkiin. Se tulee pitenemään hieman. Yhtiö on matkustatusrajoitusten aikana lentänyt Valko-Venäjän ilmatilan kautta Turkin lisäksi Kreikkaan.
Tuoreen päätöksen taustalla ovat laajaa kansainvälistä huomiota saaneet sunnuntaiset tapahtumat. Ryanairin matkustajakone pakotettiin sunnuntaina laskeutumaan Valko-Venäjän Minskiin, jossa viranomaiset pidättivät lennolla olleen toimittaja-aktivisti Rama Pratasevitsin ja hänen tyttöystävänsä Sofija Sapegan. Lento oli matkalla Kreikasta Liettuaan.
Keskeytämme operoinnin Valko-Venäjän ilmatilassa toistaiseksi. Seuraava lentomme, jota asia koskee on Gazipasan lento keskiviikkona. Traficomin suosituksen mukaisesti lentoreitti välttää Valko-Venäjän ilmatilaa. Reitin muutos pidentää lentoaikaa jonkin verran.
— Finnair (@FinnairSuomi) May 25, 2021
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Eurooppa, Finnair, lentokone, matkailu tai laajemmin samasta aihealueesta Matkailu, Viihdeuutiset -osioistamme.