Mozart-kuulat vaarassa? Herkkuja valmistava makeistehdas konkurssiin

Ruoka Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Mozart-kuulia eli Mozartkugel-suklaakonvehteja valmistava itävaltalainen Salzburg Schokolade on ajautunut konkurssiin. Salzburgissa toiminut suklaatehdas on valmistanut Mozart-kuulia vuodesta 1948 lähtien.

Salzburg Schokoladen päätös tuli TheMayor.eu-uutissivuston mukaan yllätyksenä jopa tehtaan 140 työntekijälle. Yhtiö kertoo, ettei se kyennyt maksamaan työntekijöidensä marraskuun palkkaa. Paikalliset viranomaiset ovat kuitenkin ilmoittaneet korvaavansa työntekijöille menetetyt palkat.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Konkurssia kuvaillaan kovaksi iskuksi koko Salzburgin taloudelle. Mozard-kuulien brändin tulevaisuus on vaakalaudalla, ja toistaiseksi on epäselvää, tuleeko makeisia olemaan saatavilla loppuvuodesta. Salzburg Schokoladen Tsekissä toimiva tytäryhtiö tulee jatkamaan toimintaansa normaalisti.

Mozart-kuulat kehiteltiin alun perin säveltäjä Wolfgang Amadeus Mozartin synnyinkaupungissa Salzburgissa Paul Fürsin toimesta vuonna 1890. Mozart-kuulia valmistetaan myös muiden makeisyritysten toimesta, mutta vain Salzburg Schokolade saa markkinoida niitä aitoina Salzburgin Mozart-kuulina.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Ruoka, Viihdeuutiset -osioistamme.

.