Saksan Legoland-huvipuistossa tapahtui torstaina 11. elokuuta onnettomuus. Ainakin 34 ihmistä on loukkaantunut vuoristoradan vaunujen törmättyä toisiinsa Baijerissa sijaitsevassa teemapuistossa. Onnettomuus tapahtui Fire Dragon -vuoristoradassa kulkeneen vaunun pysähdyttyä äkillisesti kesken matkan.
Takana ajanut vaunu törmäsi siihen rajusti. Onnettomuuspaikalle lähetettiin kolme helikopteria sekä palokunnan ja pelastuspalvelun yksiköitä. Onnettomuuden tarkka syy on edellee epäselvä. Sky News -uutissivuston mukaan tapauksesta on sittemmin aloitettu rikostutkinta.
Paikalla on vieraillut jo yleisen syyttäjän viraston virkailijoita, mutta viranomaiset eivät ole toistaiseksi kommentoineet tapausta arkemmin. Fire Dragon -vuoristorata ja sen lähialueet ovat olleet onnettomuuden jäljiltä suljettuna. Saksan Legoland on kuitenkin pysynyt muilta osin avoinna yleisölle.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Legoland, onnettomuus, vuoristorata tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.