Peräkärry kuin risukasa – Helsingin poliisi sakotti autoilijaa

Autot Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Tien päälle suuntaavan on syytä huolehtia, ettei mukana mahdollisesti kulkevasta kuormasta ole haittaa itselle ja muulle liikenteelle. Vaarallisesta kuormauksesta voi koitua seurauksia esimerkiksi sakkojen muodossa. Näin kävi taannoin Helsingissä.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Ylikomisario Dennis Pasterstein jakoi X-palvelussa tapaukseen liittyvän videon. Siinä tiellä liikkuu jotain, joka voisi näyttää nopealla vilkaisulla itsekseen liikkuvalta risukasalta. Kyse oli autosta, jonka perävaunu oli lastattu täyteen risuja.

Pasterstein muistutti, että kuorman tulee olla sivusuunnassa peräkärryn kuormatilan sisäpuolella. Kuljettaja sai tässä tapauksessa 14 päiväsakkoa.

– Raportti kentältä: Perävaunu täynnä risuja. Rekisteritunnusta, suuntavaloja, ajovaloja, eikä vetoauton tunnuksia tai valoja näkyvissä. Kuorma ylitti sivusuunnassa perävaunun leveyden, Pasterstein kirjoitti julkaisussa.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Autot, Uutiset -osioistamme.