Guinnesin ennätystenkirja sai alkunsa pubivisoista – täyttää jo 70 vuotta

Guinness-panimon toimitusjohtaja halusi koota mielenkiintoisia lukuja ja ennätyksiä kokoavan teoksen ratkomaan erinäisiä pubiväittelyitä 1950-luvulla. Tämän idean perusteella syntyi ensimmäinen Guinness World Records -paperinivaska, jota sitten jaettiin pubeissa. Kirjakauppiaat kiinnostuivat teoksesta pian tämän jälkeen.

------

Tietojenkeruuta ammatikseen harjoittavat kaksoset Ross ja Norris McWhirter olivat ne henkilöt, jotka kokosivat ensimmäisen Guinness Book of Recordsin. Ensi vuonna juhlitaan jo Guinness World Recordsin 70-vuotisjuhlaa. Kirja tulee olemaan täynnä kiinnostavampia ennätyksiä, ja mukana on myös kattava katsaus menneeseen. Kirjassa on mukana yhteensä 2.115 ennätystä, ja mukana on myös uusia suomalaisennätyksiä esimerkiksi pelien ja keppihevosten maailmasta.

– Vaikket rikkoisi ennätystä, olet silti voittaja, koska olet lyönyt elämäsi pahimman vastustajan: oman mielesi, Guinness World Records -teoksista tuttu ennätystenrikkoja on vantaalainen Pekka Luodeslampi kertoo.