Paavin kuoleman myötä hitiksi noussut elokuva suoratoistoon

Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Viime vuonna ensi-iltansa saanut jännitysdraama Conclave ei ollut varsinainen yleisömagneetti teatterikierroksellaan. Elokuva sai kuitenkin laajempaa huomiota tänä keväänä ajankohtaisuutensa vuoksi. Nyt elokuvan voi katsoa kuukausimaksua vastaan Max-suoratoistopalvelussa.

Ralph Fiennesin, Stanley Tuccin ja John Lithgown tähdittämän Conclaven keskiössä on uuden paavin valintaan liittyvä salamyhkäinen prosessi. Elokuvasta tuli pienoinen hitti paavi Franciscuksen kuoleman seurauksena. Variety-lehden mukaan katsojaluvut nousivat peräti 283 prosenttia video on demand -palveluissa.

Conclave sai Suomen ensi-iltansa 20. joulukuuta 2024. Max-palvelun valikoimiin se saapui perjantaina 13. kesäkuuta. Elokuvaa on esitetty Suomessa myös elokuvateattereissa vielä kevään ja kesän aikana.