Uusi lähijunayhteys Hankoon osoittautui hitiksi – osa myyty jo loppuun

Matkailu Viihdeuutiset · Tim Isokivi

VR avasi tänä vuonna lähijunayhteyden kesäkaupunkina tunnettuun Hankoon. Toukokuussa liikennöinnin aloittanut H-lähijuna kulkee Riihimäen ja Hangon välillä. Yhteys on osoittautunut suosituksi.

Osa H-junan vuoroista on VR:n tiedotteen mukaan myyty jo täyteen. Ainakin 2., 9. ja 16. heinäkuuta ajettavat vuorot ovat jo täynnä. Lisäksi osa heinäkuun vuoroista on puolillaan tai lähes täynnä.

Lähijunavuorot lähtevät Riihimäeltä kello 10.15 ja Hangosta kello 17.30. Pysähdyspaikkoja ovat Riihimäki, Hyvinkää, Karjaa ja Hanko. Matka-aika on yhteensä 2 tuntia ja 16 minuuttia.

Lähijunissa ei ole paikanvarausta. Aikataulu on suunniteltu yhteensopivaksi Riihimäellä pysähtyvien kaukoliikenteen junavuorojen kanssa.