Tampere City Festival käynnistyi näyttävästi – kuvat 30 000 ihmisen juhlista

Viihdeuutiset · Stara.fi

Perjantaina näyttävästi käynnistynyt Tampere City Festival keräsi Messu- ja Urheilukeskuksen alueelle perjantaina peräti 15 000 hengen yleisön nauttimaan poikkeuksellisen suuresta esiintyjämäärästä aurinkoisessa säässä. Lauantaille on ennakkotietojen mukaan luvassa ainakin saman verran kävijöitä, jolloin tapahtumassa olisi yhteensä 30 000 kävijää. Tapahtuma marssittaa kahden päivän aikana neljälle eri esiintymislavalle yhteensä lähes 50 artistia ja yhtyettä.

Bomfunk MC’s Tampere City Festivaleilla 2025, Kuva: Stara
Bomfunk MC’s Tampere City Festivaleilla 2025, Kuva: Stara
Bomfunk MC’s Tampere City Festivaleilla 2025, Kuva: Stara

Perjantain kiistaton suosikki oli nostalgiaa 25 vuoden takaa tarjoillut Bomfunk MC’s. Yhtyeen esiintyminen oli energiassaan poikkeuksellinen ja hieman keskimääräistä vanhempi festariyleisö sai mitä tilasi. Päivän päätähtenä perjantain päätti yhdysvaltalainen Timbaland. Muita perjantain yleisön suosikkeja olivat JVG, Lasgo sekä Rähinä Recordsin kova kolmikko Iso-H, Uniikki ja TPH.

Tänään lauantaina festivaalin avaa Aikakone ja päättää Hurts. Niiden väliin mahtuu nimekäs kattaus tähtiä niin Suomesta kuin ulkomailta. Mukana ovat muun muassa Nelli Matula, Sanni, Aqua, Tinie Tempah, DJ Bobo, Pikku G, Me & My, Leila K, Waldo’s People, Las Ketchup ja Movetron. Luvassa on siis nostalgiaa ja tykitystä riittämiin.

Tampere City Festival 2025, Kuva: Stara
Example Tampere City Festivaleilla 2025, Kuva: Stara
Example Tampere City Festivaleilla 2025, Kuva: Stara
Tampere City Festival 2025, Kuva: Stara