Kylie Minogue on kommentoinut somessa väitteitä, joiden mukaan Taylor Swift olisi kopioinut hänen ikonista Showgirl-aikakauttaan. Kohu nousi, kun Swift julkaisi hänen tulevan albuminsa The Life Of A Showgirl -kansikuvan, jossa hän poseeraa höyhenissä ja kimaltelevassa esiintymisasussa.
Osa Kylie Minoguen faneista väitti välittömästi, että tyyli on liian samankaltainen Kylien vuoden 2005 Showgirl: The Greatest Hits -kiertueen visuaalisen ilmeen kanssa. Instagramissa Kylie jakoi kuvia omasta Showgirl-lookistaan ja antoi tukensa Taylor Swiftille.
Kylie Minogue kertoi julkaisun yhteydessä, että hänelle on viime aikoina lähetetty reilusti Showgirl-tyylisiä meemejä. “Showgirl-elämä on enemmän kuin höyheniä ja kimallusta. Se on monitasoinen juttu. Kunnioitusta ja arvostusta kaikille ahkerille showgirleille.” Laulaja ei kritisoinut Swiftiä, mutta muistutti, että konsepti on laajempi kuin pelkkä visuaalinen tyyli.