Eläintarha Korkeasaaren karhut ovat päässeet toimimaan tutkimusavustajina. Suomen riistakeskus kehittää parhaillaan karhunkestäviä roska-astioita. Niiden pitävyyden vahvistamiseksi tarvittiin käytännön kokemusta.
Korkeasaaren kaksi naaraskarhua testasivat kahta erikokoista roska-astiaa, jotka on vahvistettu metallivahvikkeilla ja sulkumekanismeilla. Roska-astioihin laitettiin voimakkaasti tuoksuvia karhujen herkkuja. Vaikka karhut antoivat roska-astioille kovaa kyytiä, eivät roskikset auenneet niiden käsittelyssä.
Roskiksilla vierailevista karhuista on koitunut tänä vuonna ongelmia haja-asutusalueilla. Fiksut ja nopeasti oppivat karhut palaavat ruoka-apajille helposti. Karhunkestävät roska-astiat voisivat tarjota ratkaisun ongelmaan.
– Kun tutkimuksen tekeminen luonnossa on hankalaa, eläintarha voi tarjota kiinnostavan tutkimuskohteen. Osallistumme tutkimukseen, jolla edistetään eläinten suojelua ja hyvinvointia. Roska-astioiden kehittäminen edistää ihmisten ja suurpetojen sopuisaa yhteiseloa, kertoo Korkeasaaren tutkimustoimintaa koordinoiva kuraattori Ulla Tuomainen eläintarhan tiedotteessa.
Roska-astioiden kehitystyö ja testaaminen jatkuu edelleen. Suomen riistakeskuksen tavoitteena on myös antaa karhujen elinalueen lähettyvillä asuville ihmisille tietoa siitä, kuinka omasta pihapiiristä voi tehdä karhuturvallisen.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten karhu, Korkeasaari tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.