Suomiräpin Itsenäisyyspäiväjuhla järjestetään jälleen – William ja Etta ensimmäiset julkistukset

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Itsenäisyyspäivää juhlitaan suomalaisen hiphop-musiikin merkeissä jälleen tänä vuonna. SuomiRäp Radio ja Kulttuuritalo järjestävät järjestyksessään toisen SuomiRäpin Itsenäisyyspäiväjuhlan Helsingin Kulttuuritalolla 6. joulukuuta.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Ensimmäiset esiintyjät on nyt julkistettu. Itsenäisyyspäiväjuhlassa lavalle nousevat viime vuonna tuoreimman Tähtisumua-albuminsa julkaissut Etta ja hiteistään, kuten Penelope tunnettu William.

Lisää julkistuksia on luvassa syksyn aikana. Tiedotteen mukaan tapahtumassa myös palkitaan vuoden aikana ansioituneita suomirapin tekijöitä.

– Viimevuotinen juhla Kulttuuritalolla täytti kaikki odotuksemme, ja halusimme jatkaa itsenäisen Suomen juhlimista suomirapin parissa samoissa puitteissa tänäkin vuonna. Juhlassa esiintyy sekä lahjakkaita nousevia tekijöitä että suomirapin kuumimpia nimiä. Lisäksi palkitaan vuoden isoimpia onnistumisia, kertoo tiedotteessa SuomiRäp Radion ohjelma- ja musiikkipäällikkö Riikka ”Ritu” Karjalainen.

Palkintokategorioita on yhteensä kahdeksan, joista kuuden voittajan yleisö päättää. Omia suosikkejaan voi äänestää 20. lokakuuta alkaen osoitteessa suomiräp.fi.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.