Suomalaisen rockmusiikin kuumimpiin kansainvälisiin nimiin nykyisin lukeutuva Battle Beast -yhtye tekee marraskuussa historiaa, kun se nousee lavalle Nokia Arenalla Tampereella. Kyseessä on nimittäin yhtyeen uran suurin konsertti. Stara tapasi yhtyeen laulaja Noora Louhimon, joka kertoi odotuksistaan.
Tampereen areenakeikka on osa yhtyeen Euroopan-kiertuetta, joka käynnistyy 17. lokakuuta uuden albumin julkaisupäivänä. Kiertueella on yhteensä 40 keikkaa, mutta kiertueen kohokohta nähdään 21. marraskuuta Tampereella.
Katso haastattelu tästä
– Ollaan me oltu esimerkiksi Helsingin jäähallissa pari kertaa, mutta onhan Nokia Arena nyt… Varsinkin minulle, joka olen sydämeltään tamperelainen. Tämä on itselleni tosi merkityksellinen etappi omalla uralla. Varsinkin sen kannalta mitä Pikku-Noora nelivuotiaana haaveili, että ”Mä haluan olla Tenavatähti” ja päästä suurille estradeille. Nyt kun se tapahtuu Suomessa, niin se on kyllä unelmien täyttymys, Noora Louhimo kertoi Staralle.
”Pari viikkoa meni shokissa”
Vaikka kyseessä on yhtyeen tähänastisen uran suurin keikka, on Louhimon tähtäin asetettu jo uuteen paikkaan.
– Mutta ei se jää siihen. Minä suunnittelen nyt jo seuraavaa viittä vuotta mitä tapahtuu. Kunnianhimoa ja tavoitteellisuutta on paljon. Tulee aina sellainen nöyrtyminen sen edessä, että mikään ei ole itsestäänselvää. On monia tosi lahjakkaita tähän pisteeseen haluavia artisteja, muusikoita ja taiteilijoita. Ajattelen aina sen kautta, että pitää olla joka päivä kiitollinen siitä mitä saa ja saavuttaa. Sitä ei koskaan tiedä milloin se otetaan sulta pois, Noora Louhimo kertoo.
Louhimo ei muutenkaan ole tottunut lepäämään laakereillaan, sillä yrittäjähenkinen laulaja on mukana monessa. Esimerkiksi taannoin koronakriisin aikaan esiintyvät taiteilijat joutuivat yhtäkkiä työttömiksi, mutta Noora keksi nopeasti itselleen uutta tekemistä.
– Yhtäkkiä ei ollutkaan duuneja ainakaan keikkapuolella. Sitten menin ja rupesin kirjoittamaan biisejä omalle sooloalbumille. En jäänyt silloinkaan lehtereille itkeskelemään pitkäksi aikaa. Pari viikkoa meni sellaisessa shokissa. Rakastan yrittämistä ja tässä laulajan uran ohella valmennan laulamista ja esiintymistä ja kehittelen siihen parhaillaan sellaista platformia. Haluan järjestää tapahtumia ja tehdä elämyksiä, Noora Louhimo kertoo.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Battle Beast, Noora Louhimo tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.