Ruumisarkun ostajalle Tuskan festariliput kaupan päälle

Hautaustoimisto Mikko Mononen Oy ja Tuska Festival ovat lanseeranneet yhteisen hankkeen. Kyseessä on mustan huumorin sävyttämän Suvilahti-arkkumallisto.

---
---

Arkku on tyyliltään tummanpuhuva ja minimalistinen. Hautaamiseen tarkoitettu arkku on pikimusta ja siinä on selkeälinjainen, kulmikas muotoilu ilman koristekaiverruksia.

Arkussa kulkee keskellä vaalea, ornamenttimainen koristekuvio. Joidenkin mielestä arkun pinnan kuvio muistuttaa metallimusiikille ominaista logoa. Hautaustoimiston ja festivaalin yhteistyö sai alkunsa jo viime kesän Tuska-festivaalilta.

Honkapuusta valmistettuun arkkusarjaan kuuluu samaan tyyliin suunniteltu uurna sekä pellavainen vainajapaita. Arkun ostaja saa kaupantekijöisiksi kolmen päivän lipún ensi kesän Tuska-festivaaliin. Malliston on suunnitellut Maria Alho.

– Huomasimme viime kesän Tuskassa, että ihmisillä on paljon kysymyksiä hautajaisista ja hautaamisesta. Halusimme tarjota mahdollisuuden keskustella niistä avoimesti myös festivaalin jälkeen, hautaustoimisto kertoo.

Suvilahti-malliston lanseerauksen yhteydessä Hautaustoimisto Mikko Mononen järjestää avoimien ovien päivän perjantaina 31. lokakuuta.

Tilaisuudessa voi tutustua uuteen mallistoon ja kysyä asiantuntijoilta hautajaisiin liittyvistä käytännöistä. Yhteistyö on herättänyt vilkasta keskustelua sosiaalisessa mediassa. Kaikki eivät ole innoissaan tempauksesta.

– Mielestäni erittäin mauton yhteistyö. Aprillipilana olisi jotenkin rajoissa mennyt. Raskaampi metalli musiikki kuolema aiheen ympärillä suurelta osin, mutta festarilippu arkunnostajalle, mitä ihmettä. Ihan kuin pitäisi lähteä festareille juhlistamaan sitä, että läheinen menehtynyt. En tiedä olenko ihan liian konservatiivinen ajatukseni kanssa, mutta tämän jälkeen en edes harkitse meneväni Tuska-festivaaleille, eräs paheksuu.

– Kyllähän tuolle (arkulle) on tarvetta kolmen päivän festariputken päätteeksi, toinen leukailee.

Osa toivoo, että yhteistyö näkyisi myös festivaalin esiintyjävalinnoissa. Ihmiset ovat arvostelleet tapahtumaa viime vuosina siitä, että raskaan musiikin ystäville tarkoitetussa tapahtumassa soittavat vuodesta toiseen samat pääesiintyjät kuin alun perin popmusiikille omistetussa Provinssirockissa.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.