Anna Abreu yllätti paljastavassa asussa – ”Se on viel ikonisempi”

Kahdenkymmenen vuoden ajan suomalaisen poptaivaan kirkkaimpiin tähtiin lukeutunut laulajatar Anna Abreu juhlii parhaillaan uransa merkkipaalua ja uutta albumiaan, joka edeltää määräämättömän pitkää taukoa uralle.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Uuden levyn kappaleet ovat menestyneet upeasti, sillä ne nousivat suoratoistossa saman tien kärkikahinoihin. Abreu on ymmärrettävästi tyytyväinen uuden musiikkinsa saamaan vastaanottoon. Abreun kahdeksas Traagista mut maagista -albumi julkaistiin 31. lokakuuta.

Asuvalinta säväyttää

Nyt hän on poseerannut erittäin näyttävässä valkoisessa asussa ja tiedustellut faneiltaan mikä on näiden suosikki uusista kappaleista, joita levyllä on kahdeksan.

Levyn kappaleiden pieni määrä aiheutti ennakkoon hieman ihmetystä. Abreu itse totesi, ettei kyseessä ole sinkkukokoelma, vaan ihan normaali albumi.

Anna Abreu jättää faneilleen vuosien ajaksi jäähyväiset 21. maaliskuuta 2026 Helsingissä järjestettävällä Carnaval De Abreu -konsertilla, jonka liput myytiin loppuun vain yhdeksässä minuutissa.

Anna Abreu nousi alunperin kuuluisuuteen Idols-laulukilpailun kautta. Aiemmin englanniksi esiintynyt ja myöhemmin laulukielen Suomeen vaihtanut artisti tunnetaan hiteistään kuten Äiti Teresa, Eilisen mä, Vinegar ja Yhen elämän juttu. Anna Abreun kahdeksannella albumilla tullaan kuulemaan vierailevina artisteina Ahti, Senya sekä Bizi.

Jos upotus ei näy, voit katsoa sen tästä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.