Suomea taannoin Euroviisuissa edustanut ja kisan henkisellä tasolla Cha Cha Cha -kappaleellaan voittanut Käärijä lupasi äskettäin, että jotain suurta on tulossa. Kyseessä oli ehkä tulevasta Eurodisko-areenakeikasta vinkkaamista, mutta nyt jotain muutakin on näköpiirissä.
Käärjä nimittäin julkaisi eilen kaksi kuvaa teollisuushallista, jossa oli käynnissä kenties musiikkivideon kuvaukset tai areenakeikan harjoitukset tai ehkä molemmat. Silmiinpistävänä yksityiskohtana nähdään katosta roikkuvat valtavat hopeanväriset pussit.
Äkkipäätän katsottuna ja ehkä myös lähemmässä tarkastelussa katosta roikkuvan esineen muoto muistuttaa varsin elävästä kivespusseja. Tiedossa ei vielä ole mihin niitä käytetään, mutta keikkarekvisiitassa ne vetäisivät vertoja jopa tämän alan pioneerille Petri Nygårdille. Päivityksen kuvateksti ei ainakaan hälventänyt kuviin liittyvää ihmetystä.
– I got big big things coming, Käärijä kirjoitti.
Tulevalla areenakeikalla nähdään 23. toukokuuta 2026 päätähden rinnalla myös monia vierailijoita. Lienee turvallista arvioida, että ainakin osa vieraista on tuttuja tuoreelta Vain elämää -kaudelta. Käärijän keikan lämmittelybändinä toimii hänen viisuvuotensa kollegat Sloveniasta, eli Joker Out -yhtye. Myös suomalaiset duettokumppanit nähdään todennäköisesti lavalla.
Käärijä sijoittui toiseksi vuoden 2023 Euroviisuissa selkeällä yleisöäänten enemmistöllä. Cha Cha Cha -hitti nousi myöhemmin kaikkien aikojen striimatuimmaksi suomenkieliseksi kappaleeksi. Tänä syksynä Käärijä on ollut mukana suositussa Vain elämää -musiikkiohjelmassa.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen tästä.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Käärijä tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.