Simpsonit-käsikirjoittaja Dan McGrath kuoli 61-vuotiaana

Emmy-palkittu Simpsonit-käsikirjoittaja Dan McGrath on kuollut 61-vuotiaana aivohalvauksen seurauksena perjantaina 14. marraskuuta New Yorkissa. Hän menehtyi New Yorkin yliopistollisessa Langone -sairaalassa. McGrath tuli tunnetuksi yhtenä sarjan kultakauden käsikirjoittajista.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

McGrathin käsialaa on muun muassa alkuperäiseltään niumeltään oleva Homer’s Phobia -jakso vuodelta 1997. Jaksossa käsiteltiin homofobiaa ja aihe toi hänelle Emmy-palkinnon sekä GLAAD-tunnustuksen. McGrathin sisar Gail Garabadian kertoi veljensä kuolemasta julkisesti. Sisar julkaisi koskettavan muistoviestin sosiaalisessa mediassa.

Lisäksi monet kollegat muistelivat McGrathia lämpimin sanoin. Entiset Simpsonit-käsikirjoittajat, Bill Oakley ja Josh Weinstein, kuvasivat häntä poikkeuksellisen lahjakkaaksi, sydämelliseksi ja aliarvostetuksi tekijäksi.

McGrath aloitti uransa Saturday Night Livessa ja teki yhteistyötä muun muassa Adam Sandlerin ja Chris Farleyn kanssa ennen siirtymistään Simpsons-sarjaan. Hän käsikirjoitti Simpsoneissa yhteensä 50 jaksoa ja toimi lisäksi tuottajana. Myöhemmin hän työskenteli lukuisten komediasarjojen parissa.

Simpsonit on yhdysvaltalainen Matt Groeningin luoma animaatiosarja. Se seuraa keltaisen perheen elämää satiirisella otteella Springfield-nimisessä kaupungissa. Sarja alkoi vuonna 1989. Se on maailman pitkäikäisin käsikirjoitettu televisiosarja.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.