Igluauto kiinnitti poliisin huomion – ”Ikkunoita ei oltu edes yritetty puhdistaa”

Autot Uutiset
Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Niin kutsutut igluautot herättävät jälleen keskustelua. Igluautoilla tarkoitetaan ajoneuvoja, joita ei ole putsattu kunnolla ikkunoille ja katolle päätyneestä lumesta sekä jäästä.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Lounais-Suomen poliisilaitoksen vanhempi konstaapeli Anne Lepistö kertoo Facebookissa pysäyttäneensä valtatiellä auton, jota ei oltu putsattu kunnolla lumesta.

Kuljettaja ei ollut omien sanojensa mukaan ehtinyt putsata ikkunoita, sillä hän oli lähtenyt töistä juuri ennen pysäytetyksi tulemista.

– Auton tuulilasi oli apumiehen puolelta ummessa, eikä siitä nähnyt läpi. Muitakaan auton ikkunoita ei oltu edes yritetty puhdistaa, Lepistö kuvaili julkaisussa.

– Rouva alkoi siinä tien päällä puhdistaa autonsa ikkunoita lumesta ja jäästä.

Tämän jälkeen matka jatkui turvallisemmissa merkeissä, vanhempi konstaapeli jatkoi. Lepistö muistuttaa, että ajoneuvosta tulee nähdä kunnolla ulos sekä eteen, sivuille että taaksepäin. Lumet on puhdistettava myös ajoneuvon katolta ja muilta pinnoilta. Lumi ei saa peittää myöskään valoja ja rekisterikilpeä.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Autot, Uutiset -osioistamme.

PS: Lue lisää autoista Tyyliniekka.fi -verkkolehdestä.