Petolliset-ohjelmassa tuotantokausi on sujunut varsin heikoissa merkeissä, kun uskolliset eivät ole onnistuneet äänestämään ulos linnasta vielä yhtään petollista.
Älä lue tästä eteenpäin, jos haluat pitää vielä jakson tapahtumat salassa. Tässä artikkelissa kerrotaan juonipaljastus.
Uskolliset eivät huomanneet lipsahdusta
Tuoreimmassa jaksossa kilpailijat kävivät vapaata keskustelua ennen pyöreää pöytää, ja silloin HesaÄijä nosti esiin Jussi Ridanpään roolin.
Jussi Ridanpää pyrki luonnollisesti selittämään hänen esiin noussutta tilannettaan parhain päin, mutta samalla tapahtui kuitenkin pieni lipsahdus edellisen yön tapahtumista.
Kukaan uskollista ei nimittäin varmuudella vielä tiennyt miksi ketään ei surmattu edellisenä yönä. Epäilykset toki kohdistuivat kilpiin, joiden haltijat kertoivat jo aamulla mitä heillä oli hallussaan.
Todellisuudessa Jussi ja muut petolliset olivat päättäneet, ettei ketään murhata, jotta Ridanpää ei näyttäisi petolliselta. Tässä keskustelussa hän kuitenkin lipsautti hieman tarkoitettua enemmän edellisen yön tapahtumista.
– Tällä hetkellä mä olen mielestäni paremmassa tilanteessa kuin teistä itse asiassa yksikään, koska mä oon se tyyppi, jonka kilpeen… Tai oon yksi niistä tyypeistä, yksi mahdollisuus, että jos viime yönä ollaan yritetty murhata, niin se on siihen kolahtanut, Jussi Ridanpää totesi.
Ridanpää yritti siis nopeasti korjata lipsahdustaan viittaamalla siihen, ettei hän ollut kilven omistajana ainoa, johon murha todennäköisesti oli määrä kohdistaa.
”Mä oon se tyyppi, jonka kilpeen… Tai oon yksi niistä tyypeistä.”
Jostain syystä lipsahdusta ei huomattu uskollisten keskuudessa. Päinvastoin vielä jakson tässä vaiheessa Sanna Ukkola totesi luottavansa edelleen Jussin uskollisuuteen.
– Jussi miettii peliä aika strategisesti, joten mun epäilykset Jussia kohtaan ovat hälvenneet, Sanna Ukkola totesi.
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Jussi Ridanpää, Petolliset tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.