LEGO-ukoista julkaistiin verkossa verinen toimintaelokuva

Nettivideot Uutiset Viihdeuutiset
Toimittaja:

Tanskalaislähtöinen LEGO-rakennus- ja leikkikalusarja oli vuosia aallonpohjalla, mutta parin viime vuoden aikana sen suosio on jälleen noussut huimasti muun muassa Star Wars -rakennussarjojen ansiosta. Nyt LEGO-ukot nähdään poikkeuksellisen rajussa videossa, joka tuskin on brändinhaltijan mieleen.


Kuva: YouTube

Verkossa julkaistussa Kapteeni Amerikka -videossa on nimittäin kyse K18-ikärajalla normaalisti varustettujen toimintaelokuvien tyylilajista, jossa veri roiskuu ja luodit viuhuvat. Seikkailijoita ja uhreina ovat kuitenkin ihmisten sijaan muoviset lelu-ukot, joten YouTube-palvelun väkivallan kieltäviä sääntöjä venytetään varsin pitkälle. Aika näyttää poistetaanko video väkivallan takia.


Kuva: YouTube

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Nettivideot, Uutiset, Viihdeuutiset -osioistamme.