Dubaissa maailman suurin ilotulitus: ”Tällaista ei ole ennen nähty!”

Matkailu Viihdeuutiset
Toimittaja:

Dubaissa sijaitseva maailman ylivoimaisesti korkein rakennut Burj Khalifa valjastettiin vuoden vaihtuessa jo toistamiseen valtavan ilotulituksen näyttämöksi. Samalla se oli maailman suurin ilotulitteiden lähtöalusta, joten tuloksena oli poikkeuksellisen näyttävä kokonaisuus.

Kuva: YouTube
Kuva: YouTube

Ilotulituksen suunnittelijat olivat käyttäneet täydellisesti hyväkseen rakennuksen valtavan korkeuden, sillä siihen oli rakennettu kymmeniä ilotulitteiden laukaisualustoja. Myös rakennuksen korkeus tulee hyvin ilmi verkossa nyt julkaistulta videolta. Water, Fire & Light – ilotulitusta oli seuraamassa yli miljoona katsojaa. Musiikista vastasi paikan päällä livenä Prahan sinfoniorkesteri.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Matkailu, Viihdeuutiset -osioistamme.