Käräjäoikeuden parodiatuomiota kritisoidaan laajasti

01.10.2009, 17:45 · Kategoria:Viihdeuutiset

Kerroimme keskiviikkona kuinka Helsingin käräjäoikeuden käräjätuomari Jukka Jaakkola tuomitsi nettiaktiivi Matti Nikin sakkorangaistukseen ja vahingonkorvauksiin tämän luotua parodiaversion Pelastakaa Lapset ry:n verkkosivustosta. Rangaistus tuli tekijänoikeusrikoksesta, mutta käräjäoikeuden tuomiota ja perusteluita on nyt kritisoitu laajasti.

Käräjäoikeus katsoi teon olleen laiton, koska käräjäoikeuden mukaan juuri tässä tapauksessa “parodia ei ole onnistunut”. Tuomion perusteella esimerkiksi paljon puhutut Voima-lehden vastamainokset ja teekkareiden vappulehdet voitaisiin tulkita parodian sijaan tekijänoikeuksia rikkoviksi ja laittomiksi, mikäli oikeus katsoisi, että niiden “parodia ei ole onnistunut”.

Verkkokeskusteluissa kuuma peruna on nyt kysymys siitä, muuttuvatko “epäonnistuneiden parodioiden” myötä myös huonot vitsit laittomiksi ja joutuuko esimerkiksi poliitikkoja loukkaavista epäonnistuneista vitseistä jatkossa leivättömän pöydän ääreen. Electronic Frontier Finland ry:n hallituksen jäsen Leena Romppainen ehdottaakin nyt yhdistyksen julkaisemassa tiedotteessa, että parodian tekeminen määrättäisiin Suomessa jatkossa luvanvaraiseksi.

- Ehdotamme parodian käytön tekemistä luvanvaraiseksi. On tarpeen määritellä kansalliset laatukriteerit parodialle. Luvan saamiseksi tarvittaisiin psykiatrin puoltava lausunto, kirjallisuuden professorin arvio teoksesta jolle lupaa haetaan, sekä rikosrekisteriote, Romppainen lausuu.

Tässä tapauksessa käräjäoikeus on katsonut olennaiseksi sen, että Nikin parodia julkaistiin nimenomaan “avoimessa internetverkossa”. Käräjäoikeuden mukaan juuri internetissä parodia on ollut pedofiilien uhrien tai heidän omaistensa luettavissa. Erityisesti nettijulkaiseminen onkin ollut käräjäoikeuden mukaan omiaan aiheuttamaan huomattavaa haittaa asianomistajille.

Luonnollisesti myös puolustuksen asianajajana oikeudenkäynnissä toiminut Turre Legal -toimiston Mikko Välimäki on ymmällään tuomiosta.

- Tähän asti on luultu, että “on omiaan aiheuttamaan haittaa tai vahinkoa” liittyi taloudellisten oikeuksien loukkaukseen. Eli tekijänoikeusrikoksesta on kysymys kun jaat 10.000 biisiä tai leffaa vertaisverkossa. Tällä kertaa yhden muunnellun teoksen julkaiseminen oli omiaan aiheuttamaan huomattava haittaa tai vahinkoa, Välimäki kirjoittaa blogissaan.

Erityisesti tuomion olemattomat ja ristiriitaiset perustelut ovat aiheuttaneet ihmetystä. Myös Välimäki ihmettelee asiaa ja toteaa, että näin heikoista perusteluista on vaikea tehdä edes valitusta.

- Tuomiosta on tavallaan hankala valittaa kun perustelut ovat niin olemattomat. Viittauksia lakeihin tai oikeustapauksiin ei ole. Suurin osa esittämistämme väitteistä on yksinkertaisesti sivuutettu ilman perusteluita. Miksi esimerkiksi tekijänoikeus on mennyt sananvapauden edelle? Välimäki kysyy.

Myös nettikeskusteluissa käräjäoikeuden tuomiota on ihmetelty, sillä sen katsotaan loukkaavan sananvapautta.

- Käräjäoikeuden tuomio rajoittaa vakavasti sananvapautta. Parodiaoikeus perustuu nimenomaan oikeuteen esittää alkuperäinen teos halventavassa valossa. Käräjäoikeus on nyt mitätöinyt tämän oikeuden, Piraattipuolueen bloggaaja Ahto Apajalahti kirjoittaa.

Oikeustieteen professori Jukka Kemppinen puolestaan ruoti parodia-termiä taannoin erääseen toiseen asiaan, aikakauslehtien väliseen parodiakiistaan, liittyneessä Helsingin Sanomien artikkelissa.

- Parodia ja satiiri ovat olleet ainakin sata vuotta oikeuskäytännössä vakiintuneita ilmiöitä. Molemmissa käsitteeseen kuuluu se, että joku ei yhtään tykkää kohteeksi joutumisesta, professori Kemppinen kirjoitti parodiasta.


Kommentoi ja keskustele



Uusimmat artikkelit

Uutislähetyksen karmaiseva käänne – koira hyökkäsi uutisankkurin kimppuun

Suorissa televisiolähetyksissä voi tunnetusti tapahtua lähes mitä tahansa. Viime vuonna verkossa julkaistiin muun muuassa video KEYC Minnesota -televiokanavan uutisankkurista, joka juonsi uutiset takellellen lääketokkurassa.


Massiivinen stand up -kiertue käynnistyy tänään

Massiivinen Stand Up Kiertue 2012 käynnistyy tänään. Komediakiertue järjestetään tänä vuonna jo neljättä kertaa. Nyt kiertueella esiintyvät Jacke Björklund, Marko Kämäräinen ja Joni Koivuniemi. Vuosina 2009 – 2011 kiertue on saanut yli 50.000 katsojaa eri puolilla Suomea.


Muotiguru haukkui läskiksi – näin Adele iski takaisin

Laulajatähti Adele on ollut pitkään tauolla, sillä hänen äänihuulistaan leikattiin taannoin hyvälaatuinen kasvain. Supertähdeksi 21-albumillaan noussut Adele kuvattiin sairaslomansa jälkeen selvästi hoikentuneena.


Hulk Hogan pullisteli faneilleen: “Näytä pala!” – katso kuvat

Maailman tunnetuin showpainija, eli wrestling-tähti Terry “Hulk Hogan” Bollea koki taannoin riitaisen avioeron, kun vaimo löysi rinnalleen 19-vuotiaan teinipojan. Eron jälkeen Hogan kertoi harkinneensa itsemurhaa ja kertoi eron maksaneen hänelle yli seitsemän miljoonaa dollaria.


NASA kuvasi Marsin pinnalla sinne kuulumatonta teknologiaa

Yhdysvaltojen avaruushallinto NASA ja samalla koko ihmiskunta on ollut jo vuosikymmenien ajan kovin kiinnostunut Marsista ja sen olosuhteista mahdollista elämää ajatellen. Ensimmäinen ihmisen lähettämä luotain Spirit laskeutuikin sinne menestyksekkäästi vuonna 2004.


Mallin toppi petti: Paljastuneet nännit varastivat show’n – katso kuvat

Vanhan sanonnan mukaan tekevälle sattuu, mutta tällaiset sanonnat tuskin auttavat siinä tilanteessa, kun ammatinharjoittajalle on sattunut jotain todella noloa. Esimerkiksi silloin, kun mallikaunottarelta on paljastunut molemmat rinnat catwalkilla ammattilaisyleisön edessä.


Tältä 80-luvun lapsitähti näyttää nyt – pokasi mallikaunottaren

Lapsitähtenä valtavaan suosioon aikoinaan Stand By Me – Viimeinen kesä sekä The Lost Boys -elokuvien tähtenä noussut Corey Feldman on ollut otsikoissa lähinnä negatiivisissa merkeissä. Hän paljasti taannoin joutuneensa pedofiilien uhriksi viihdebisneksen pyörteissä ja lupasi paljastaa aikanaan myös tekijän.


Mystinen olento kuvattiin videolle islantilaisessa järvessä

Skotlannissa on jo vuosikymmenten ajan ihmetelty sikäläisessä järvessä mahdollisesti asustavaa Loch Nessin hirviötä. Siitä ei tosin ole vieläkään saatu varmaa havaintoa. Nyt Islannissa on kuvattu hieman samankaltainen ilmiö, jolle ei ole saatu vielä selitystä.


Ystävänpäivän shokkilahja: Kiveksistä tehty piirakka nostaa potenssia

Ystävänpäivä lähestyy jo kovaa vauhtia, ja parhaillaan miljoonat ihmiset pohtivat kuumeisesti lahjaideita ystävilleen ja rakkailleen. Nyt Britanniassa on kehitetty yksi mahdollinen lahjaidea, mutta sen saaminen Suomessa onkin sitten jo toinen juttu.


Nuori mies harrastaa seksiä autonsa kanssa – katso isän reaktiot

Maailmalta löytyy seksuaalisia poikkeuksia ja taipumuksia joka lähtöön, ja ihmisiä on esimerkiksi mennyt naimisiin niin hevosten ja koirien kuin talojen ja autojenkin kanssa. Nyt eräs amerikkalainen nuori mies lukeutuu viimeksi mainittuun joukkoon, sillä hän harrastaa seksiä autonsa kanssa.


Facebookissa suositeltua

Uusimmat artikkelit

Uusin nettivideo

Staran blogit

Chaos Tube blogi Silver blogi PlanMyRoom blogi

Stara Gallup

Onko realitysarjoja jo liikaa?
Katso tulokset

Levyarvostelut



Peliarvostelut

Twitter

Kustantaja ja toimitus

Stara Media Oy
Pinninkatu 44 A 1
FIN-33100 Tampere
toimitus@stara.fi

Päätoimittaja
Jocka Träskbäck
Puh. 0500 660 869
jocka@stara.fi

Uutisvinkit ja palaute

Voit lähettää palautetta tai uutisvinkin toimitukselle sähköpostitse osoitteeseen palaute@stara.fi

Hosted by

Tiedotteet

Lehdistötiedotteet pyydetään lähettämään sähköpostitse osoitteeseen toimitus@stara.fi.

Muu materiaali pyydetään toimittamaan postitse oheiseen osoitteeseen.

Mediamyynti

Verkossa Media Oy
Tehtaankatu 27-29 A
00150 Helsinki

Puh. 020 806 305
asiakaspalvelu@verkossa.fi

Mediatiedot

Ajankohtaista

Adam Lambert and Sauli Koskinen arrested and jailed in Finland after a bar fight
Petri Nygärd
Saana Parviainen
Johanna Tukiainen
Justin Bieber
Jennifer Aniston
Lindsay Lohan
One Direction
Sauli Koskinen
Adam Lambert
Lady Gaga
Kim Kardashian


© Copyright 2003 - 2012 Stara Media Oy. ISSN 1795-8180. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin luvaton julkaiseminen ja lainaaminen on kielletty. Stara®, Viihdetaivas®, Miss Pop®, Mister Pop®, Popstar® ja Jetset® ovat Stara Media Oy:n rekisteröityjä tavaramerkkejä, joiden käyttäminen ilman merkinhaltijan lupaa on kielletty. Palvelun tekninen toteutus Etuovi Media Oy, Etuovi Internetpalvelut ja OmaEtuovi.