Hollywoodin lakko peruuttaa jo konsertteja

Viihdeuutiset
Toimittaja:

Hollywoodissa parhaillaan toista viikkoa käynnissä oleva käsikirjoittajien lakko laajenee vaikutuksiltaan. Jo aiemmin sen takia on keskeytetty useiden televisiosarjojen tuotantoja, mutta nyt vuorossa ovat myös konsertit ja näytelmät.

80-luvun superbändi Duran Duran joutui nimittäin perumaan viikonloppuna kolme konserttiaan New Yorkissa, koska lakkolaiset olivat piirittäneet keikkapaikaksi kaavaillun Ethel Barrymore -teatterin. Ensin yhtye perui vain lauantain konsertin, mutta joutuu nyt siirtämään kaksi muutakin keikkaa toiseen keikkapaikkaan.

Yksin Broadwayllä on keskeytynyt jo yli kahdenkymmenen näytelmän ja musikaalin esitykset, koska lavastajat aloittivat oman tukilakkonsa lauantaina. Lakoille ei ole vielä näkyvissä ratkaisua, News York Daily News uutisoi.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.