Rihannan pahoinpitelylle outo kunnianosoitus – fanit raivostuivat

Menestynyt R&B-tähti Chris Brown pidätettiin vuonna 2009 silloisen tyttöystävänsä Rihannan pahoinpitelystä. Laulaja sai teostaan muun muuassa viiden vuoden ehdollisen vankeustuomion ja yhdyskuntapalvelua. Sittemmin tempperamenttinen Brown on yrittänyt puhdistaa mainettaan julkisuudessa.

------

Menneisyydestä voi olla vaikea päästä eroon, kuten Brown on joutunut huomaamaan. Nyt Brownin pahoinpitely on ikuistettu Yhdysvalloissa georgialaisen ravintolan voileipään. Chops&Hops -pihviravintola lanseerasi nimittäin uuden ”black and bleu” -voileivän. Nimi ja annoksen väritys ovat saaneet innoituksensa hakatun Rihannan kasvojen mustelmien värien mukaan.


Kuva: Facebook

Sinihomejuustoa ja pihviä sisältävä leipä on monien mielestä mauton vitsi, jolla ravintola yrittää hyötyä julkkisten pahoinpitelykohusta. Ravintola julkaisi kuvan leivästä Facebook -blogissaan ja se herätti heti närää asiakkaissa ja Rihannan faneissa.

– Chris Brown ei hakkaa sinua tämän leivän syömisestä, paitsi jos nimesi alkaa R-kirjaimella ja loppuu A:han, kirjoitti ravintola Facebook-sivuillaan Daily Mail -sivuston mukaan.

Julkkisten mukaan tehdyt annokset ovat yleisiä ravintoloissa, mutta tämä annos meni asiakkaiden mielestä yli. He raivostuivat kotiväkivaltaan viittaavasta kirjoituksesta. Monet asiakkaat kommentoivat ravintolan Facebook -sivustolla, etteivät he aio koskaan astua jalallansa huonon vitsin heittäneeseen ravintolaan. Chops&Hops -ravintola poisti annoksen välittömästi valikoimastaan ja pyysi anteeksi käytöstään.

Chris Brown julkaisee tänä vuonna Fortune-albumin. Laulajan mukaan tähden viides studioalbumi tulee olemaan jatko-osa menestyneelle F.A.M.E-albumille. Brown duetoi tulevalla albumillaan muun muuassa Will.I.Am:in, David Guettan ja Asher Rothin kanssa. Dupstep-kappaleitakin sisältävä albumi julkaistaan 16. maaliskuuta.