Maailmalla järjestetään vuosittain chilitapahtumia, joissa ihmiset saavat maistella maailman tulisimpia chilipaprikoita. Esimerkiksi Tampereella järjestettiin elokuussa Chilifest Finland -tapahtuma. Suomen tulisin hampurilainen lienee tamperelaisen Jack The Rooster -ravintolan Death Burger.
Nyt eräs englantilainen pikaruokala on noussut otsikoihin K18-ruokalistansa vuoksi. Ravintola tarjoaa nimittäin The Atomic Fallout Pizza Burger -hampurilaista, joka sisältää kahta maailman voimakkainta chiliä. Kyseistä hampurilaista on maustettu Scotch Bonnet ja Naga Bhut Jolokia -chilikastikkeilla. Chilihampurilainen on niin tulinen, että sitä syödessä pitää käyttää hanskoja.
Kuka tahansa ei voi kuitenkaan maistaa extratulista hampurilaista, sillä se on kielletty alle 18-vuotiailta. Ihmisten tuleekin näyttää henkilöllisyyspaperinsa ennen kuin he voivat iskeä hampaansa polttavaan makuelämykseen. Metro-lehden mukaan myös juustolla ja pihvillä täytetty hampurilainen maksaa noin 32 euroa.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Naga Jolokia -chili tai laajemmin samasta aihealueesta Lifestyle -osioistamme.