Seitsemänvuotias Dexter-niminen poika haaveilee astronautin urasta. Poika lähettikin unelmiensa työnantajalle, eli NASA:lle, käsinkirjoitetun kirjeen ja sai yllättäen paluupostissa kannustavan vastauksen.

Dexter kirjoitti Yhdysvaltain ilmailu- ja avaruushallinnolle, että oli kuullut NASA:n lähettävän kaksi ihmistä Marsiin. Poika pahoitteli, että oli liian nuori osallistumaan operaatioon. NASA kirjoitti vastauksessaan, että pojan kannattaa siitä huolimatta uskoa unelmiinsa. Lisäksi Dexter sai postissa tietopaketin Mars-planeetasta.
Mashablen mukaan NASA:n tavoitteena on kannustaa nuoria astronauttiunelmien kanssa eläviä lapsia uskomaan unelmiinsa. Vaikka avaruushallinto saa vuosittain tuhansia kirjeitä, nauttivat he erityisesti nuorille lupauksille vastaamisesta.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten NASA tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.