Ukrainan Kiovassa on jatkunut jo päiväkausien ajan opposition rajut mielenosoitukset, joihin on osallistunut jo satojatuhansia ihmisiä. Presidentti Viktor Yanukovychia on ryhtynyt avoimesti vastustamaan myös ranskalainen naisaktivistiryhmä Femen, joka ryhtyi välittömästi toimeen asiansa esittämisessä.

Joukko Fememin naisia kokoontui Ukrainan sijaan Pariisissa Ukrainan suurlähetystön edustalla, jossa he esittelivät oman erikoisen performanssinsa. Naiset kaivoivat esiin presidentin valokuvia, joiden päälle he virtsasivat avoimesti kameroiden kuvatessa toimitusta. Stara ei julkaise videota tapauksesta, koska naiset olivat tempauksessaan rinnat paljaana.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Ukraina tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.