Jokaisella on kotonaan varmasti läjäpäin cd-levyjä, joilla ei ole mitään käyttöä. Poltetuilla CR-R -levyillä on harvoissa tapauksissa edes tunnearvoa, joten suurin osa niistä päätyy siivouksien yhteydessä suoraan roskiksiin.
Käsistään näppärä Youtube-käyttäjä JZSlenker on keksinyt uuden käyttötarkoituksen vanhoille levyille. Hän on rakentanut laitteen, joka ampuu CD-levyjä tyylikkäästi sarjanopeudella. Kojeelle on vaikea keksiä kovinkaan montaa järkevää käyttötarkoitusta, mutta ainakin sen käyttö näyttää Youtube-videon perusteella hauskalta.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten CD tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.