J.R.R. Tolkienin kirja pohjautuu Kalevalaan – julkaistaan viimein

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

On kulunut yli sata vuotta siitä, kun Taru sormusten herrasta -kirjailija J.R.R. Tolkien kirjoitti Kalevalaan pohjautuvan teoksen The Story of Kullervo. Tolkien kirjoitti kirjan vuonna 1914 opiskellessaan Oxfordin yliopistossa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Koska kyseistä kirjaa ei koskaan viimeistelty, jäi se kokonaan julkaisematta. Kalevala-tarinaa kirjoittaessaan mies oli 23-vuotias ja pian muut projektit veivät hänen huomionsa.

Kirjasta on viimein työstetty julkaistava versio. Tolkienin kirjan on viimeistellyt Verlyn Flieger. Daily Mail -lehden mukaan kirjakustantamo HarperCollins ilmoitti, että kirja tulee sisältämään Tolkienin tekemät alkuperäiset muistiinpanot ja luonnokset.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.