Facebook tarjoaa Afrikassa ilmaiset nettiyhteydet 14 maan asukkaille

Digi
Kirjoittaja: , toimittaja

Facebook on ilmoittanut tarjoavansa ilmaisen internet-yhteyden 14 Saharan eteläpuolella sijaitsevan afrikkalaisen valtion asukkaille. Projekti tullaan toteuttamaan yhteistyössä sateliitteihin erikoistuneen Eutelsat Communications -yhtiön ja israelilaisen Spacecom-yrityksen kanssa.

Internet-yhteys tarjotaan AMOS-6 -sateliitin avulla, joka laukaistaan Falcon 9 -raketin mukana maata kiertävälle radalle myöhemmin tänä vuonna. Engadget-sivuston mukaan Facebookin tarkoituksena on aloittaa ilmaisen internetin tarjoaminen vuoden 2016 toisen puoliskon aikana.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Facebookin perustaja, Mark Zuckerberg lupaili alkuvuodesta ilmaista internetiä tulevaisuudessa myös Eurooppaan. Projektissa etusijalla ovat kuitenkin kehitysmaat ja alueet, joissa internet-yhteydet ovat harvinaisia harvan asutuksen ja kaukaisen sijainnin vuoksi.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Digi -osioistamme.