Bemareista tehtiin kauko-ohjattavia – rallipeliä oikeilla autoilla!

Viihdeuutiset Toimittaja:

Kauko-ohjattavilla laitteilla, kuten UAV-koptereilla käytävissä ajokilpailuissa ei ole mitään uutta. Tuoreella Youtube-videolla tosielämän rallipeliä pelataan kuitenkin kahdella BMW-autolla.

BMW teki M6 ja M6 GTLM -merkkisistä autoista kauko-ohjattavia ja varusti ne kameroilla. Yhtiön videolla ammattilaiset rallikuskit Matt Mullins ja John Edwards ajavat kilpaa autoilla ohjaten niitä etänä RC-autojen tyylisillä ohjaimilla.

Mullins ajaa mustaa BMW M6 -autoa, kun taas Edwardsin ohjattavana on sama BMW M6 GTLM -ajoneuvo kuin tosielämänkin rallikilpailuissa. John Edwardsilla on siis etuasema kisassa, ja hän selviääkin sen voittajana.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.