Keksintö yhdistää kuntoilun ja virtuaalipelit – esiteltiin jo Slushissa!

Digi Fitness Toimittaja:

Tulevaisuudessa hyötyliikunta saattaa tapahtua virtuaalikypärä päässä. Saksalainen Hyve-yritys on nimittäin kehitellyt Icaros-laitteen, joka yhdistää perinteisen kuntoilun ja virtuaalipelit. Icarosin käyttäjä pukee päähänsä virtuaalilasit ja asettuu laiteen päälle käsiensä ja jalkojensa varaan.

Icaros Slush-tapahtumassa Helsingissä, Kuva: Stara

Pelin kulkuun vaikutetaan lihasvoimaa vaativilla liikkeillä. Icarosin käytön kerrotaan vaativan hieman totuttelemista, mutta sitä testanneet ovat kehuneet kokemusta hauskaksi. Laite oli testattavana taannoin myös Helsingissä järjestetyssä Slush-tapahtumassa lentoyhtiö Lufthansan osastolla.

Keksintöä esiteltiin myös Las Vegasissa järjestetyssä CES-tapahtumassa. Icarosin hinta on Daily Mail -lehden mukaan 8.000 dollaria. Laitteen kehittelijöiden mukaan Icaros tulee olemaan helppo asentaa esimerkiksi tavanomaisille kuntosaleille.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Digi, Fitness -osioistamme.