Itsenäinen Suomi täyttää tänään 101 vuotta. Merkkipäivää vietetään parhaillaan Helsingissä presidentinlinnassa, jossa presidentti Sauli Niinistö ja hänen puolisonsa Jenni Haukio vastaanottavat kutsuvieraita Linnanjuhlien punaisella matolla.
Hyvää itsenäisyyspäivää! Glad självständighetsdag! pic.twitter.com/QGnjdtLSyQ
— Sauli Niinistö (@niinisto) December 6, 2018
Ennen vastaanoton alkamista presidentti kommentoi lyhyesti toimittajille kuulumisiaan ja kulunutta vuotta. Niinistö ja Haukio saivat taannoin Aaro-pojan, joten presidentillinen arki on ollut perhearkea. Presidentti paljasti myös mitkä ovat olleet parhaita hetkiä.
– Kun sieltä alkaa tulla sellainen vekkuli ilme, että huomasitko mitä minä aion tehdä. Se kyllä lämmittää, Sauli Niinistö totesi.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Sauli Niinistö tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.