Venäläiset lääkärit ovat suorittaneet erittäin harvinaislaatuisen leikkauksen. Teini-ikäisen kiveksestä poistettin sen sisällä kasvava hammas. Lääkärit pelkäsivät 13-vuotiaan kiveksessä olleen möykyn olevan kasvain.
Pian kuitenkin kävi ilmi, että kyseessä oli ylempi toinen poskihammas. Sama hammas puuttui potilaan suusta. Hammas poistettiin pojan kiveksestä onnistuneesti.
Lääkärien mukaan kyse oli erittäin harvinaisesti kantasoluvian ennen syntymää aiheuttamasta teratoidituumorista, uutisoi Daily Mail.
Lääketieteessä tunnetaan tapauksia, joissa hampaita on kasvanut esimerkiksi keuhkoissa. Hampaan löytyminen kiveksistä on kuitenkin täysin ainutlaatuiseksi kuvailtu tapaus.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten leikkaus, lääkäri, sairaala tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.