Festarikatastrofi Belgiassa – Vestiville keskeytettiin jo ensimmäisenä päivänä

Viihdeuutiset Toimittaja:

Belgian Lommeliin suunniteltujen Vestiville-festivaalien lavalle oli määrä nousta maailmanluokan tähtiä, kuten Cardi B, Migos ja ASAP Rocky. Tapahtumasta tuli kuitenkin todellinen fiasko, ja sitä on verrattu pahamaineiseen Fyre-katastrofifestivaaliin.

Kolmipäiväisiksi tarkoitettu Vestiville keskeytettiin Lommelin kaupunginjohtajan päätöksestä jo ensimmäisenä päivänä. Syynä olivat turvallisuusongelmat jotka kävivät ilmi räppäri ASAP Rockyn peruttua esiintymisensä.

– Esiintyjien ja yleisön turvallisuutta ei voitu taata, tapahtuman järjestäjät tiedottivat.

Tapahtuman yllättävä peruuntuminen herätti pettymystä ja raivoa etenkin ulkomailta, kuten Iso-Britanniasta paikalle saapuneiden keskuudessa. Vestivillen järjestäjien mukaan he neuvottelevat parhaillaan yhteistyökumppanien kanssa siitä, voidaanko lippujen hinnat korvata pettyneille festivaalivieraille.

 

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , , tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.