Älypuhelimet eivät ole ainoita laitteita jotka saattavat olla lähitulevaisuudessa taitettavia. Korealaisen LG-yhtiön on paljastettu kehittelevän kokoontaitettavaa televisiota.
LG on hakenut LetsGoDigital -sivuston mukaan patenttia 48 tuuman OLED-televisioille, jotka koostuvat kuudesta samankokoisesta paneelista. Niiden ansiosta televisio voidaan taittaa kartan tavoin.
Toistaiseksi ei ole tiedossa koska LG:n kokoontaitettavaa televisiota voisi odottaa myyntiin. Yhtiö ilmoitti viime vuonna suunnittelevansa myös rullattavaa LG OLED R -televisiota. Sen on määrä saapua markkinoille vielä vuoden 2019 aikana.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten LG, televisio tai laajemmin samasta aihealueesta Digi -osioistamme.