YK luokitteli kannabiksen uudelleen – ei enää kuulu vaarallisten huumeiden listalle

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Yhdistyneiden kansakuntien huumausaiinetoimikunta järjesti taannoin äänestyksen kannabikseen liittyen. Äänestyksen myötä kannabis ja kannabishartsi eivät enää ole vaarallisiksi luokiteltujen huumausaineiden listalla.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Kannabis oli aikaisemmin huumausainetoimikunnan IV-luokituksen listalla muun muassa heroiinin kanssa. Listalla ovat haitallisimmaksi määrteillyt aineet, joilla ei ole lääketieteellistä käyttöä. Viime vuonna Maailman terveysjärjestö WHO kannabiksen siirtämistä pois IV-luokituksesta, sillä aine ei aiheuta merkittävää kuolemanriskiä ja sillä on lääketieteellistä käyttöä.

Uuden luokituksen mukaan kannabis kuuluu I-luokituslistalle, ja se määritellään aineeksi jonka käyttö aiheuttaa ongelmia kansanterveydelle. Uusi luokitus otettiin käyttöön äänin 27-25. The Hill -sivuston mukaan komission jäsenvaltioista esimerkiksi Yhdysvallat sekä useimmat Länsi-Euroopan valtiot olivat uudistuksen puolella, ja sitä vastustivat esimerkiksi Kiina, Venäjä sekä Egypti.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.