Rajan ylittäminen polkupyörällä kiellettiin Kaakkois-Suomessa

Matkailu Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Kaakkois-Suomessa ei ole enää mahdollista vierailla Venäjän puolella polkupyörällä kuten ennen. Alueen asukkaat ovat saattaneet tehdä lyhyitä vierailuja naapurimaahan polkupyöräilleb, mutta keskinäiseen sopimukseen perustuva järjestely on nyt lopetettu.

------

Rajavartiolaitos tiedotti äskettäin, että Kaakkois-Suomen rajanylityspaikoille on saapunut elokuun jälkeen yhteensä 91 henkilöä, jotka ovat hakeneet Suomesta turvapaikkaa. Pääasiassa henkilöiltä on puuttunut maahantuloon vaadittava viisumi. Henkilöt ovat kolmansien maiden kansalaisia ja käyttäneet Venäjää läpikulkuun.

– Venäjältä saapuu Suomeen polkupyörillä ulkomaalaisia henkilöitä ilman Schengen-alueelle vaadittavia matkustusasiakirjoja. Kyseessä on laittoman maahantulon ilmiö, jonka hallitsemiseksi ja rajaturvallisuuden varmistamiseksi rajanylityksiä polkupyörillä on rajoitettu Kaakkois-Suomen rajavaltuutetun yksipuolisella ilmoituksella, Rajavartiolaitos tiedottaa.

Rajanylitykset polkupyörillä eivät ole sallittuja Vaalimaan, Nuijamaan ja Imatran kansainvälisten ajoneuvoliikenteen rajanylityspaikkojen kautta. Kielto astui voimaan 9. marraskuuta.