Iso-Britanniaan matkustavilta vaaditaan keväästä alkaen ETA-todistus

Iso-Britanniaan Suomesta matkustaville on tiedossa uusi käytäntö ensi keväästä lähtien. Iso-Britannian hallitus laajentaa ETA-järjestelmäänsä koskemaan kaikkia Eurooppalaisia matkustajia. ETA-todistus vaaditaan kaikilta Britanniaan matkustavilta suomalaisilta ja muilta Eurooppalaisilta 2. huhtikuuta 2025 alkaen.

---
---

ETA on lyhenne sanoista Electronic Travel Authorization. Todistus on tähän asti vaadittu esimerkiksi Yhdysvaltoihin ja Kanadaan matkustaessa. Iso-Britanniassa ETA-todistus vaaditaan tällä hetkellä kuudessa Lähi-Idän maasssa asuvilta matkustajilta, ja marraskuusta lähtien myös Aasian ja Etelä-Amerikan maiden asukkailta.

ETA-todistusta haetaan verkossa tai erillisellä sovelluksella 5. maaliskuuta alkaen. Se maksaa 10 puntaa, eli noin 12 euroa. ETA-todistus on voimassa kerralla kaksi vuotta, ellei passi ehdi vanhentua sitä ennen.

ETA-vaatimus koskee kaikenikäisiä matkustajia, myös vauvoja ja lapsia. ETA-todistus vaaditaan myös niiltä matkustajilta, jotka vierailevat Iso-Britanniassa vain välilaskun merkeissä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Matkailu Viihdeuutiset.