Hurja tilanne videolle: Vartijat nappasivat Valkoisen talon aidan yli kiivenneen

Uutiset Toimittaja:

Yhdysvaltain presidentin virka-asunnon, Valkoisen talon turvatoimet ovat arvatenkin äärimmäistä luokkaa. Tästäkin huolimatta historian saatossa on nähty lukuisia tilanteita, joissa ihmiset ovat yrittäneet livahtaa tontille tai jopa virka-asunnon sisälle. Niillä on tapana päättyä nopeasti.

Tuorein yritys päästä presidentin virka-asunnon tontille ilman lupaa tapahtui maanantaina 3. helmikuuta. Valkoisen talon edustalla kävellyt mies oli yllättäen alkanut kiivetä ylös turva-aita pitkin. Hän onnistui pääsemään sen toiselle puolelle.

Miehen uhkarohkea tempaus päättyi kuitenkin lopulta lyhyeen. Valkoisen talon vartijat saapuivat nopeasti paikalle ja ottivat hänet kiinni. TMZ-uutismedian mukaan miestä syytetään luvattomasta tunkeutumisesta.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.