Suomalainen animaatioelokuva Fleak: Kekseliäs ystäväni kansainvälisen festivaalin pääsarjaan

Viihdeuutiset Toimittaja:

Suomalaisen Anima Vitae -studion tuorein animaatioelokuva Fleak: Kekseliäs ystäväni saa ensi-iltansa kansainvälisellä festivaalilla. Kokopitkä elokuva on mukana Annencyn animaatiofestivaalin ohjelmistossa. Tapahtuma järjestetään Ranskassa kesäkuussa.

Fleak: Kekseliäs ystäväni kertoo 11-vuotiaasta Tuomaksesta, joka kävelykykynsä menetettyään ystävystyy toisesta ulottuvuudesta peräisin olevan Fleak-olennon kanssa. Elokuva on ensimmäinen Annencyn festivaalin Official Selection -pääsarjassa esitettävä suomalainen pitkä elokuva. 1960-luvulla perustettua festivaalia kuvaillaan animaatioalan merkittävimmäksi elokuvafestivaaliksi ja myyntitapahtumaksi.

Fleak: Kekseliäs ystäväni -elokuvan on ohjannut Jens Møller ja sen toisina ohjaajina ovat toimineet animaatio-ohjauksesta vastaava Luca Bruno ja visuaalisesta ilmeestä vastaava Mikko Pitkänen. Tuotantoyhtiö Anima Vitae on tullut ennestään tunnetuksi Niko-animaatioelokuvien tuottajana sekä Muumilaakso ja Pasila -sarjojen animaatiostudiona. Tuore elokuva saa teatteriensi-iltansa Suomessa 5. syyskuuta 2025.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.