Sampo Kaulasen uusi aluevalloitus: ”Tuli hinkattua Helsingin katuja”

Viihdeuutiset Toimittaja:

Suomen tunnetuimpana kyläkauppiaana alunperin tunnetuksi tullut Sampo Kaulanen myi taannoin Jounin Kaupan ja on sittemmin keskittynyt kiinteistösijoittamiseen rakentamalla esimerkiksi Leville luksusasuntoja. Asiakkaita täytyy myös kuljettaa, ja jatkossa Kaulanen voi hoitaa sen luvallisesti itse pikkubussilla. Hän on nimittäin saanut suoriutettua ajokorttiinsa uuden tason.

– D1 ajokortti taskussa! Inssi meni kivasti ja ei tullu mitään isompaa sanottavaa. Pysäytyksen pysäkille ois voinu vetää 10-15cm lähemmäs reunaa mutta siinäpä se! Opetus oli älyttömän hyvää ja opettaja erittäin asiantunteva ja mukava! Semmonen rapea 300km tuli hinkattua Helsingin katuja kolmen päivän aikana, Sampo kommentoi saavutustaan.

Suomessa D1-ajokortti oikeuttaa kuljettamaan enintään kahdeksanmetriä pitkää pienoislinja-autoa, jossa on enintään 16 matkustajapaikkaa. Yleisesti D1-ajokortti tarkoittaa siis henkilökuljetuksia, kuten koulukuljetuksia, hoivakuljetuksia tai yritysajoa. Aika näyttää ryhtyykö yrittäjä ajamaan myös koululaisia muiden ajojen lisäksi.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.